Porozumienie bez przemocy jest zapomnianym językiem ludzkości - mową ludzi, którzy troszczą się o siebie wzajemnie i pragną żyć w harmonii. Za pomocą anegdot, przykładów i pokazowych dialogów doktor Rosenberg demonstruje, jak w życiu codziennym można rozwiązywać problemy, które wynikają z nieumiejętnego komunikowania się.
"Jeśli umiemy okazywać empatię, możemy pozostać bezbronni, zapobiec wybuchom przemocy, znieść cudzą odmowę, nie dopatrując się w niej dowodu, że nas odtrącono, ożywić drętwą rozmowę, a nawet usłyszeć uczucia i potrzeby wyrażane w milczeniu."
- Marshall Rosenberg
Dzięki lekturze tej książki możemy przyjrzeć się naszym emocjom, potrzebom, wziąć za nie odpowiedzialność (w odróżnieniu do unikania odpowiedzialności i przerzucania jej na innych). Nauczymy się też odróżniać obserwacje od ocen, co wbrew pozorom nie jest wcale łatwe, bo jesteśmy od kołyski traktowani nieustanną oceną naszej osoby i naszych zachowań. Dowiemy się również jak formułować swoje oczekiwania wobec innych, które Rosenberg nazywa ładnie "prośbą o gest wzbogacający życie". Te wszystkie elementy razem tworzą metodę porozumienia bez przemocy.
Nowe wydanie "Porozumienia bez przemocy: o języku życia" Marshalla Rosenberga wzbogacone zostało o obszerny rozdział na temat mediacji w duchu PBP - zupełnie niepodobnych do klasycznych mediacji, z którymi ktokolwiek z nas miał szansę się zetknąć. Punktem wyjścia w procesie opisywanym przez Rosenberga jest, jak i w całej jego metodzie, kontakt międzyludzki na poziomie serca, bez którego mediacje nie mogą się w ogóle rozpocząć. Inny jest też cel: Rosenberg jako mediator nie dąży do kompromisu, lecz - uwaga! - do tego, by każda ze stron zakończyła konflikt w pełni usatysfakcjonowana. Brzmi niewiarygodnie, lecz, jak udowadnia autor na licznych przykładach ze swojej pracy, jest to możliwe.
Opis
Brak opinii