Książka Bessela van der Kolka jest pozycją szczególną. Stanowi kompendium współczesnej wiedzy na temat traumy, będąc jednocześnie głęboko osobistą, pełną pasji opowieścią o szukaniu dróg pomocy ludziom cierpiącym z powodu traumatycznych przeżyć. Autor – wybitny psychiatra, badacz i klinicysta – zaprasza do zrozumienia traumy i odkrywania kolejnych metod wyzwalania z jej uścisku.
Trauma nie jest tylko zdarzeniem, które miało miejsce kiedyś w przeszłości; to także ślad, jaki to wydarzenie odcisnęło w umyśle, mózgu i ciele. Ten ślad ma konsekwencje: zmienia sposób, w jaki ludzki organizm radzi sobie w teraźniejszości.
Odkrywcza, pełna empatii i fachowej wiedzy książka, napisana przez doktora Bessela van der Kolka – psychiatrę pracującego w Stanach Zjednoczonych, który od ponad trzydziestu lat zajmuje się badaniem zespołu stresu pourazowego. Badania kliniczne van der Kolka polegają na wnikliwej analizie konsekwencji zdrowotnych stresu pourazowego oraz metod jego leczenia. Naukowiec był jednym z pierwszych lekarzy, którzy przeanalizowali wpływ traumy na procesy zachodzące w mózgu za pomocą neuroobrazowania. Dr Bessel van der Kolk był również inicjatorem powstania systemu National Child Traumatic Stress Network, którego zadaniem jest wdrażanie metod leczenia traumy we wczesnych stadiach stresu pourazowego w całym kraju. "Strach ucieleśniony" to książka oparta na rozległej wiedzy tego wybitnego i zaangażowanego specjalisty, pochodzącej z obserwacji, pracy z ludźmi oraz badań klinicznych.
Według dr Bessela van der Kolka, co popierają liczne badania kliniczne naukowca, traumatyczne przeżycia nie dają jedynie objawów czysto psychologicznych – silnie wpływają na mózg, zachodzące w nim procesy i, co jest naturalnym następstwem, mają objawy somatyczne. W książce dr van der Kolk tłumaczy, że kluczem do zrozumienia i wyleczenia stresu pourazowego jest podejście, które łączy umysł i ciało – tylko rozpatrując ogół ludzkiego doświadczenia jesteśmy w stanie pomóc cierpiącym z powodu przeżytej traumy. „Strach ucieleśniony to podsumowanie lat pracy, które Bessel van der Kolk poświęcił, aby ludzie cierpiący na zespół stresu pourazowego mogli normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem.
W trakcie czytania śledzimy zawiłości diagnozy i odkrycia neuronauki. Przypatrujemy się sesjom terapeutycznym i pracy badawczej. Mimo poruszonych tu wstrząsających historii książka pozostawia głęboko humanistyczne, pełne optymizmu przesłanie: niezależnie od tego, w jak okrutne okoliczności rzuci nas życie, możemy zmobilizować w sobie siły nie tylko do przetrwania, ale także do uleczenia ze skutków przytłaczających doświadczeń. Otwartość na osiągnięcia nauki i prawdę doświadczenia, a także ogromne społeczne zaangażowanie Autora, czynią jego dzieło fascynującym poznawczo i niezwykle użytecznym dla praktyki terapeutycznej.
Pozycja dla profesjonalistów pracujących z traumą, dla tych z nas, którzy doświadczyli jej we własnym życiu, i dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć drugiego człowieka.
Opis
Brak opinii