Autor jako psychiatra doświadczał w ramach eksperymentu naukowego wpływu środków psychodelicznych. Następnie przez wiele lat sam prowadził badania z użyciem środków psychoaktywnych, a gdy zostały zakazane, opracował wraz żoną Christine metodę oddychania holotropowego – terapii i autoeksploracji bez udziału psychodelików. Udowadnia, że autentyczna duchowość, bazująca na głębokim, osobistym doświadczeniu, stanowi niezwykle ważny wymiar życia i nadaje sens ludzkiemu istnieniu.
Wiele zaburzeń, które obecnie są diagnozowane jako psychotyczne i leczone przy pomocy tłumiących środków medycznych, to w istocie trudne etapy radykalnej transformacji osobowości i duchowego otwarcia. Jeśli są one właściwie rozumiane i wspierane, mogą prowadzić do emocjonalnego i psychosomatycznego uzdrowienia, uderzających zmian psychologicznych i rozwoju świadomości. Epizody o takiej naturze można odnaleźć w życiu szamanów, joginów, mistyków i świętych. Literatura mistyczna całego świata opisuje te kryzysy jako cenne drogowskazy na duchowej ścieżce i potwierdza ich uzdrawiający i transformacyjny potencjał. Efektem duchowych kryzysów, których naturalny bieg nie jest zakłócony, może być poprawa stanu psychosomatycznego, większy entuzjazm wobec życia, przyjęcie bardziej satysfakcjonującej strategii życiowej i poszerzenie światopoglądu o duchowy wymiar istnienia.
"Wiele lat temu Stanislav Grof po raz pierwszy podzielił się swoimi obserwacjami z terapii w poszerzonych stanach świadomości. Choć dziś jego prace nie są już tak szokujące jak kiedyś, wciąż mogą zaskakiwać ilością trafnych obserwacji oraz żelazną konsekwencją w opisywaniu paradygmatu psychologii transpersonalnej. Jeśli ktoś styka się z jego dziełem po raz pierwszy, z pewnością przeżyje poznawczą rewolucję. Psychologia przyszłości spełni jednak oczekiwania nawet największych fanów jego twórczości. Grof podsumowuje w niej całą swoją aktywność naukową - od mapy zaburzeń emocjonalnych poprzez zasady terapii w stanach holotropowych aż po podstawowe elementy ludzkiego bytu. Z całego serca polecam!"
Tomasz Kwieciński, twórca Holotropic Poland, projektu zajmującego się oddychaniem holotropowym w Polsce
"Psychologia przyszłości ukazuje się po polsku w niezwykle sprzyjającym czasie. Naukowcy coraz chętniej wracają bowiem do badań nad psychodelikami, a Stanislav Grof - jeden z twórców psychologii transpersonalnej - nie tylko był pionierem w tej dziedzinie, ale również wniósł do niej nowatorskie sposoby interpretacji doświadczeń wywoływanych przez te substancje, a także przez wiele innych metod pracy ze świadomością, takich jak medytacja, deprywacja zmysłowa czy techniki oddechowe. Prawdopodobnie największą zasługą Grofa jest uwypuklenie terapeutycznego wpływu przeżyć, które nazywał holotropowymi, czyli zorientowanymi w stronę całości. Niniejsza książka zawiera zwięzłe i przystępne podsumowanie jego przemyśleń oraz koncepcji sformułowanych w ciągu kilku dekad kariery zawodowej, ukazując go jako jednego z najodważniejszych i najoryginalniejszych badaczy ludzkiej natury i świadomości. Zachęca do zrewidowania niektórych ugruntowanych założeń psychologii i psychiatrii oraz przypomina, że przyjęcie szerszej wizji rzeczywistości może pomóc ludzkości uporać się z wyzwaniami współczesnego świata."
Maciej Lorenc, autor książki "Czy psychodeliki uratują świat?", współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.
Stanislav Grof (ur. 1 lipca 1931 w Pradze) – amerykański psycholog czeskiego pochodzenia, jeden z twórców psychologii transpersonalnej, nurtu zwanego „czwartą siłą w psychologii” (obok psychoanalizy, behawioryzmu oraz orientacji humanistycznej); pionier w dziedzinie badań nad terapeutycznym zastosowaniem odmiennych stanów świadomości.
Zasłynął swymi badaniami nad wpływem LSD na umysł, poddając pacjentów kuracji nazwanej przez siebie „turbopsychoanalizą”. Będący niegdyś psychoanalitykiem Grof, podawał pacjentom LSD, po czym przeprowadzał sesję psychoanalityczną. Mawiał ponoć, że już po kilku spotkaniach osiąga efekty, które klasyczna psychoanaliza daje dopiero po latach terapii. Po zdelegalizowaniu tej substancji wraz z żoną opracował metodę niefarmakologiczną wywoływania odmiennych stanów świadomości, analogiczną w swym potencjale terapeutycznym. Metoda ta, wykorzystująca techniki oddechowe, znana jest jako oddychanie holotropowe.
Stanislav Grof swoją pracę badawczą nad terapeutycznym zastosowaniem psychodelików rozpoczął w Pradze. Od 1967 roku kontynuuje badania w USA na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa i w Merylandzkim Ośrodku Badań Psychiatrycznych, gdzie pracuje nad wykorzystaniem psychodelików w terapii nerwic i uzależnień oraz u osób umierających na raka. Obecnie pracuje w Instytucie Esalen (Kalifornia), gdzie opracowuje założenia terapii holotropowej.
Jest autorem takich głośnych książek jak „LSD Psychoteraphy” czy „Beyond Death”, a także dostępnych na polskim rynku „Obszary nieświadomości”, „Poza Mózg”, „Przygoda odkrywania samego siebie” oraz „Najdalsza podróż”. Grof twierdzi, że potencjalnie potrafimy uzyskać informację o wszystkim, co działo się, dzieje się i będzie dziać we Wszechświecie – wystarczy podłączenie pod odpowiednią falę.
Badania i praktyki Grofa zaowocowały stworzeniem teorii matryc okołoporodowych, mających według niego wyjaśniać, w jaki sposób nasze wzorce mają swoje źródło w doświadczeniach okołoporodowych.
Opis
Brak opinii